Rozšíření noclehárny v Berouně - jak to vlastně je?
Ještě nedávno se zdálo, že Beroun patří k městům, kde se dokáží postarat o lidi bez přístřeší tak jako málokde jinde. Rozsáhlá síť pomoci mohla být ještě větší, ale zatím nebude. Velké plány vystřídaly rozpory mezi starousedlíky, radnicí a charitou. Místní lidé začínají proti některé pomoci protestovat a radnice na jejich volání slyší. Pokud vás problém v Berouně zajímá, rozklikněte titulek a čtěte více.
Beroun, 12. 11. 2013
Farní charita Beroun je církevní organizace, která byla založena jako samostatná právnická osoba v roce 1996. Dnes poskytuje registrované sociální služby rodinám s dětmi, seniorům a osobám bez přístřeší a je nejvýznamnějším poskytovatelem v regionu. Ročně její služby vyhledá a pomoc nabízí zhruba jedenácti stům klientů a zaměstnává více než sedmdesát pracovníků. Na vypracovaný systém návaznosti služeb charity mohlo být město Beroun hrdé, nyní se zdá, že se postoj radnice mění. Proč město, které vyčlenilo ze svého rozpočtu schváleného v prosinci 2012 finance a počítalo s investicí na rozšíření kapacity noclehárny, po roce vydává opačné stanovisko? Projekt rozšíření kapacity noclehárny o 6 lůžek je pozastaven, pravý důvod není jasný.
Vyjádření Jany Civínové, ředitelky Farní charity Beroun, že organizace odstupuje od rozšíření noclehárny, následovalo po schůzce charity se sousedy Azylového domu sv. Josefa pro muže 5. 11. 2013.
„Do dnešního dne, tedy ani v den kdy byla ona diskuze se sousedy, jsme neobdrželi žádné oficiální stanovisko ze strany města. Diskuzi jsme svolali kvůli petici proti noclehárně, ale i kvůli nelibosti občanů ke křiku dětí, kterým se naši pracovníci začali v lokalitě věnovat a vzbudil negativní reakce či vysokému stromu na dvoře azylového domu. Až na této schůzce jsme byli sousedy informováni, že oni sami již mají v rukou písemné sdělení města o tom, že k realizaci rozšíření noclehárny nedojde. Bylo víc než dva měsíce staré. My si stanovisko přečetli až v listopadovém Radničním listě, měsíčníku, který je vydáván a zdarma distribuován do schránek občanů Berouna.“ dodává k setkání s občany berounské čtvrti Zavadilka Jitka Kebrlová, tisková mluvčí FCHB. „V Listě je vyřčena výhrada vůči dalším sociálním službám, které FCHB k nevoli občanů poskytuje. Podle všeho je trnem v oku potravinová pomoc v objemu šesti chlebů s kouskem taveného sýra za týden, kterou v centru města naši terénní pracovníci poskytnou. Snahou našich pracovníků je tyto osoby z centra odvést, navázat s těmito lidmi kontakt a přesvědčit je k návštěvě Denního centra, kde s nimi sociální pracovníci mohou začít jejich situaci řešit. Tento program má koncepci a výborné výsledky našich profesionálů. Když si město nepřeje, abychom k navázání kontaktu využívali nejlidštější prostředek, naši práci to velmi stěžuje a problém bezdomovectví na berounském náměstí jistě nevyřeší, naopak. Přesně toto a návaznost služeb se naši pracovníci marně snažili na dvou schůzkách s městem popsat.“
Tiskovou zprávou města Beroun z rána 12. 11. se FCHB cítí poškozena.
„Konstatování, že nás město letos podpořilo sumou dosahující bezmála milion korun, je nepravdivé a zavádějící.“ říká ke zprávě města Kateřina Špetová, projektová manažerka a ekonomka organizace. „Ano, město každoročně přispívá na činnost Farní charity Beroun, ale konkrétně nám v roce 2013 na Stacionář sv. Anežky České pro seniory přispělo částkou 550 tis. Kč a na provoz Vzdělávací a PC místnosti částkou 30 tis. Kč. Tímto můžeme součet uzavřít. Dále poskytlo zálohově prostředky ve výši 80 tis. Kč na projekt Teplá židle, ale ten bude vyúčtován podle skutečně vynaložených nákladů a podle mrazivých dnů, kdy byl resp. ještě bude realizován. Další částka, 32 tis. Kč už se týká jen neuskutečněného rozšíření noclehárny, kde měli drobné stavební, výkopové a bourací práce vykonávat klienti FCH Beroun a cílem projektu bylo mimo jiné osvojení si návyků nezbytných pro úspěšné uplatnění na otevřeném trhu práce. Těchto 32 tis Kč jsme, po telefonické dohodě s pracovníky odboru sociálních věcí a zdravotnictví, vrátili na účet města dne 18. 10. 2013. Město Beroun počítalo s třísettisícovou investicí na rozšíření kapacity noclehárny, ale těmito prostředky chtělo zhodnotit svůj majetek, nikoliv FCHB. Tato částka ani nikdy na účet FCH neměla být a nebyla připsána.“ dodala k vysvětlení.
Farní charita Beroun v letech 2011 – 2013 nežádala město Beroun o příspěvek na služby poskytované osobám bez přístřeší a v krizi, protože získala podporu z IP Základní síť sociálních služeb ve Středočeském kraji. Tato podpora se týkala projektů Terénní programy, Nízkoprahové denní centrum Azylové domy a Sociální rehabilitace ambulantní, službu noclehárny financovala z prostředků MPSV. Zarážející jsou slova paní starostky Šárky Endrlové, která v tiskové zprávě zmiňuje, že bude jednat se zástupci charity o další spolupráci a jejích podmínkách a pozastavuje projekt rozšíření noclehárny, dokud se nevyjasní, jakým způsobem bude charita své služby na území města poskytovat.
„Nerozumím tomu, proč by bylo nutné, aby se charita domlouvala s městem na stanovení pravidel.“ říká ředitelka charity Jana Civínová. „Charita poskytuje své služby podle Zákona o sociálních službách, čili podle pravidel a ustanovení zákona. Vždy jsme s městem spolupracovali a do této doby nebyly žádné problémy, které bychom vzájemnou komunikací nevyřešili. Jsem přesvědčena, že charita poskytuje své služby dobře a v souladu se zákonem a do této doby město její služby oceňovalo.“
Jitka Kebrlová, Farní charita Beroun, 12. 11. 2013