FCH Beroun a FCH Starý Knín na TV NOE
Hosty ostravského studia byly Bc. Veronika Maslíková, která ve FCH Beroun pracuje jako vedoucí Centra služeb pro seniory a Bc. Stanislava Krejčíková, vedoucí sociálního odboru FCH Starý Knín.
V pořadu z cyklu Kulatý stůl bude naším tématem projekt „Vlastní pracovní osud ve vlastních rukou“, který realizují farní charity Beroun a Starý Knín, spolu s dalšími partnery. Jeho cílem je jednak posílení zaměstnanosti v regionech, kde tyto charity působí, zvláště zaměstnanosti žen, a také vytvoření sítě ženských organizací – tedy těch, které jsou buďto založeny či řízeny ženami a nebo především ženy zaměstnávají. A skrze výměnu zkušeností – a to i se zahraničními partnery – ovlivnit přístup státní správy a samosprávy k těmto iniciativám a organizacím.
Hosty pořadu jsou:
- Bc. Veronika Maslíková, která ve Farní charitě Beroun pracuje čtvrtým rokem jako vedoucí Centra služeb pro seniory a osoby se ZP. V rámci tohoto centra funguje 6 různých služeb (terénní služby, pobytová služba pro seniory trpící poruchami paměti, ambulantní denní stacionář a aktivizační služba).
- Bc. Stanislava Krejčíková, vedoucí sociálního odboru Farní charity Starý Knín.
- ze záznamu také Mgr. Jana Jamborová, která je expertkou mezinárodní spolupráce projektu „Vlastní pracovní osud ve vlastních rukou“.
Tématem kulatého stolu je informovat o projektu Farní charity Starý Knín, jehož cílem je vytvoření sítě ženských organizací (ženami založených, řízených, rozvíjených a ženy zaměstnávajících) a dalších relevantních aktérů (místní, regionální i celostátní politici a nezávislí experti), která ve spolupráci s celoevropskou sítí ženských organizací New Women for Europe mapuje fenomén vzniku, fungování a rozvoje ženských organizací působících v neziskovém sektoru (např. služby pro rodiny, služby pro osoby ohrožené sociální exkluzí, sociální služby atd.), na základě mezinárodní spolupráce získává FCHSK zkušenosti a know-how ze zahraničí, sestavuje sborník dobré praxe (české i zahraniční příklady), ve kterém zobecňuje principy a identifikuje největší překážky ohrožující dlouhodobou udržitelnost těchto ženských iniciativ a tyto poznatky rozšiřuje mezi relevantní klíčové aktéry, především politiky a státní úředníky, s cílem prosadit změnu přístupu státu (krajů, obcí) k problematice, tedy prosadit výstupy projektu do praxe a politik.
Tyto ženské organizace jsou v mnohých oblastech jedinou nadějí na zaměstnání pro ženy ohrožené nezaměstnaností (především ze skupin obecně hendikepovaných na trhu práce) a nyní čelí existenčním potížím. Je proto třeba změnit politiky dotýkající se jejich činnosti na úrovni místní, regionální i celostátní. Dále je užitečné shromáždit dobrou praxi organizací založených na principu uchopení vlastního pracovního osudu do vlastních rukou. K udržitelnosti činnosti těchto organizací, a tím zachování pracovních míst pro CS, přispěje výměna knowhow se zahraničím. CS se této výměny bude sama aktivně účastnit a získá/prohloubí tak přímo kompetence pro činnost a řízení ženských organizací.
Projekt bude realizován zkušeným žadatelem splňujícím charakteristiku ženské organizace, kterým je Farní charita Starý Knín, s bohatou zkušeností se zaměstnáváním osob znevýhodněných na trhu práce, společně s partnery. Toto uskupení 8 NNO tvoří základ TS, která se bude dále rozrůstat a pomocí šíření výstupů mezinárodní spolupráce ovlivňovat praxi.